Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Promocje
Matka Boża z Dzieciątkiem - witraż włoski
Matka Boża z Dzieciątkiem - witraż włoski
75,00 zł 52,00 zł
szt.
Matka Boża Różańcowa - witraż włoski
Matka Boża Różańcowa - witraż włoski
75,00 zł 52,00 zł
szt.
Matka Boża Niepokalana - witraż włoski
Matka Boża Niepokalana - witraż włoski
75,00 zł 52,00 zł
szt.
Święta Rodzina - witraż włoski
Święta Rodzina - witraż włoski
75,00 zł 52,00 zł
szt.
Tłusty Czwartek - co z tymi pączkami?
Tłusty Czwartek - co z tymi pączkami?

Tłusty Czwartek nie bez powodu kojarzony jest przede wszystkim z pączkami i faworkami. Staropolskie przysłowie głosi „Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Inne powiedzenia mówią, iż „Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje” oraz „Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania – ścisły post się kłania”. Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem – sześć dni po nim wypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Wielu z nas na ten czas podejmuje postanowienia związane nie tylko z modlitwą, ale również ze wstrzemięźliwością i ograniczeniem jedzenia – zwłaszcza słodkiego, tłustego i niezdrowego.

 

Początków Tłustego Czwartku można doszukiwać się już w starożytnych Włoszech. Zabawom ku czci nadchodzącej wiosny oraz pożegnaniu zimy towarzyszyło obżarstwo, zajadano się głównie tłustymi mięsami, popijanymi alkoholem. Ówczesne „pączki”, robione z ciasta chlebowego nadziewano słoniną.

 

W tradycji polskiej Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Kiedyś cały tydzień nazywano tłustym, pozwalano sobie na wielkie obżarstwo – jadano tłuste mięso, kapustę ze skwarkami, słoninę, a wszystko zakrapiano alkoholem. Ze względu na nadchodzący czas postu ów tydzień nazywano Zapustami lub Mięsopustami

 

W całej Polsce ten dzień kojarzony jest z różnymi, nietypowymi zwyczajami i tradycjami. W Wielkopolsce z Tłustym Czwartkiem wiązano tzw. Pomyjki – zwyczaj, który głosił, że kto nie będzie sprzątał, pomagał przy stole i gotował, ten nie będzie się cieszył zdrowiem przez cały nadchodzący rok. W Małopolsce obchodzono tzw. Combrowy Czwartek bądź też comber – według legendy, w ostatni czwartek karnawału zmarł wójt Combr. Zakazywał on handlować przekupkom na krakowskim rynku. Kramarki, chcąc uczcić ten dzień, w każdą rocznicę jego śmierci urządzały huczną zabawę, zaczepiały przechodzących mężczyzn zmuszając ich do tańca. Jednakże w całej Polsce dominuje przesąd, przekazywany nam przez babcie, iż kto w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka, temu przez cały rok nie będzie się powodzić.

 

 

Słodkie pączki, którymi dzisiaj się zajadamy, zaczęły występować w Polsce w XVI wieku. Wcześniej były one nadziewane słoniną, podawano je okraszone skwarkami. Aktualnie najbardziej popularne, a dla wielu również najsmaczniejsze, są pączki z konfiturą różaną, posypane cukrem pudrem. Swoich amatorów znajdą także pączki z czekoladą, polane lukrem, z konfiturą malinową, truskawkową, dżemem, powidłami a także pączki z adwokatem, kajmakiem oraz bitą śmietaną.

 

Data Tłustego Czwartku zależy od daty Wielkanocy, która z kolei uzależniona jest od pierwszej wiosennej pełni Księżyca – Wielkanoc musi wypaść w pierwszą niedzielę po tej pełni. Reasumując, Tłusty Czwartek jest świętem ruchomym i może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. W przyszły roku wypadnie 28 lutego, w 2020 roku – 20 lutego, a w 2021 roku – 11 lutego.

 

 

Tak więc pamiętajcie, „Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”. Smacznego!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl