Nasza 72 letnia historia

Sklep Sztuka Kościelna w Wadowicach

 

W roku 1948 przy ulicy Kościelnej 6 w Wadowicach, w bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła ONMP, moja babcia Rozalia Leń przy naszym rodzinnym domu założyła sklep z dewocjonaliami pod nazwą „Sztuka Kościelna”. Jak się szczęśliwie okazało 30 lat później sklep, a zarazem mój dom rodzinny sąsiaduje także z domem papieskim. W bezpośrednim sąsiedztwie, w kamienicy nr 4 przy tej samej ulicy, urodził się bowiem i wychowywał Karol Wojtyła. Miejsce to więc szczególne, tak jak historia powstania sklepu...

Początkowo sklep mieścił się w drewnianej budce przylegającej do domu rodzinnego. Czasy w jakich powstawał były trudne, a tzw. prywatna inicjatywa i branża religijna nie były dobrze postrzegane przez funkcjonariuszy poprzedniego ustroju. Na początku lat 50 tych Babcia zmuszona była do powiązania swej działalności z dawnych "Ruchem". Po kilku latach, w czasie „Odwilży” w 56 roku, nasza firma znów stała się w pełni suwerenna. W tamtym czasie byliśmy jednym z trzech prywatnych sklepów w Wadowicach. Po śmierci Babci w 1986 roku, zarządzanie sklepem przejęła Mama również Rozalia.

Dzisiaj jesteśmy jedną z najstarszych tego typu firm w Polsce. Dzięki determinacji, zaangażowaniu i poświęceniu Babci, a później Mamy istniejemy nieprzerwanie od 72 lat. Mimo trudnych lat szczęśliwie udało się przetrwać, utrzymać tę samą branżę w rękach jednej rodziny i w tym samym miejscu.Dzisiaj jesteśmy już trochę inną, opartą w znacznej części na nowych technologiach firmą. 
Historia i miejsce zobowiązują, tak wiec chcemy pielęgnując pamięć Babci kontynuować jej dzieło. A że mamy szczęście żyć i funkcjonować obok Domu Rodzinnego naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jana Pawła II pragniemy także kultywować i propagować jego nauczanie.

Tak wyglądał sklep kilkadziesiąt lat temu

Dawne Wadowice

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl