Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt

Timoteo

Kościelna 6
Wadowice 34-100
małopolskie

NIP: 5511480624

Tel: 33 873 33 50,
Mail: sprzedaz@timoteo.pl

NOWOŚĆ - WYROBY Z DREWNA

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

Są w roku dwa wyjątkowe dni, kiedy okazujemy naszym babciom i dziadkom szczególną wdzięczność za opiekę, troskliwość, wyrozumiałość i po prostu za ich obecność. Młodsi wnukowie przygotowują laurki i zapraszają dziadków na szkolne przedstawienia. Starsi wręczają kwiaty, upominki i składają życzenia.

Babcia rozpieszcza, świetnie gotuje i zawsze daje trochę grosza. Dziadek wtajemnicza w rodzinne historie, przytaczając co ciekawsze opowiastki. Dziadkowie służą pomocą w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Niestety, często tego nie doceniamy. Możemy liczyć na ich obiektywizm, czy mądrości życiowe. I choć niektóre już wydają się starodawne, to wciąż są aktualne. Poza tym dziadkowie zawsze znajdą dla nas czas.

W Polsce oficjalnie Dzień Babci obchodzony jest od 1964 roku. Już kilka lat wcześniej ideę takiego święta promowała lokalna gazeta wielkopolska "Express Poznański". Jak wspominał jeden z dziennikarzy:

"W tramwajach, na ulicy, wszędzie widziało się młodych ludzi z kwiatami, a potem także z maleńkimi kartonikami z okazjonalnymi torcikami. (...) studenci ,,dusili’’ tulipana pod ubraniem. Wiadomo było, że jadą do babci na drugi koniec miasta. Towarzysze partyjni, ZSMP-owcy, wierzący i niewierzący, w tym dniu świętowali wszyscy"

Na stronach ,,Expressu’’ ukazywały się oprócz okolicznościowych życzeń także relacje z uroczystości w przedszkolach i szkołach i sondy wśród poznaniaków.

,,Dziś nasza Babcia dostanie paczuszkę kawy, tulipany i może, jeśli zdobędę, cytryny’’.

Tak zrodziło się rodzinne święto, w którym wszyscy, mimo PRL-owskiej rzeczywistości, znajdowali jeden wspólny mianownik - miłość do babć. Święto coraz bardziej popularyzowało się w naszym kraju. W latach 70. również dziadkowie upomnieli się o swoje. W ten sposób 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a nazajutrz - Dzień Dziadka.

Chrześcijańskie święto Babci i Dziadka przypada 26 lipca - we wspomnienie Świętej Anny i Joachima - rodziców Maryi.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl